امروز چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
انتخاب رنگ
logo logo logo logo

کتابخانه دانشگاه

کتابخانه مرکزی دانشگاه در سال 1380 با گنجایش بیش از 100 هزار جلد کتاب در 2 طبقه به مساحت 2163 مترمربع افتتاح گردید که در حال حاضر دارای 137520جلد کتاب می باشد که 13214جلد لاتین و 124306 جلد فارسی می باشند و بر اساس سیستم L.C  (رده بندی کنگره امریکا) مرتب گردیده اند. استفاده از کلیه قسمتها و بخشهای کتابخانه بصورت رایانه ای و توسط نرم افزار پارس آذرخش انجام می شود و مراجعان می توانند در کلیه موضوع های مرتبط با رشته های دانشگاه,  منابع و مطالب مورد نیاز خود را جستجو نمایند.
این کتابخانه همچنین  شامل بخشهای مختلفی از جمله:
1-میز امانت
2-مخزن کتابخانه
3-بخش نشریات
4-مرکز اطلاع رسانی(کتابخانه دیجیتال)
5-کافی نت اساتید
6-سالن های مطالعه دانشجویان و اساتید
می باشد.که به اختصار به معرفی هر یک می پردازیم.

میز امانت: این قسمت مجهز به نرم افزار پارس آذرخش بوده و کلیه خدمات امانت از جمله: امانت منابع- بازگشت منابع- رزرو- عضویت- و صدور کارت از طریق این نرم افزار انجام می پذیرد.تعداد 4 دستگاه رایانه نیز جهت جستجوی منابع اختصاص یافته است که تنها با داشتن کوچکترین مشخصه از منبع مورد نظر (نویسنده- مترجم-ناشر- سال نشر- محل نشر- عنوان- موضوع و . .. ) قابل دسترسی است. همچنین جستجوی ابن منابع از طریق سایت دانشگاه امکان پذیر می باشد.    
ساعات کار این بخش از 8 لغایت 12 ظهر و 16 لغایت 19 عصر می باشد.


مخزن کتابخانه: این قسمت شامل کلیه منابع فارسی- لاتین- پروژه ها و پایان نامه های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.


بخش نشریات: که شامل 391عنوان نشریه است که از این تعداد 178 عنوان که همگی دارای رتبه علمی پژوهشی هستند را بصورت آبونمان سالانه در اختیار داردو قریب به 200 عنوان نیز بصورت اهدایی از واحدها و مراکز دانشگاهی و سازمانهای مختلف دولتی و غیر دولتی در سطح کشور برای این بخش ارسال می گردد . در این بخش 18 عنوان روزنامه محلی و کشوری نیز در دسترس مراجعان قرار دارد.


مرکز اطلاع رسانی(کتابخانه دیجیتال): در این بخش مراجعان میتوانند از پایگاههای معتبر خارجی  و نیز پایگاه فارسی دانشگاه شیراز و موسسه نمایه استفاده کنند.


کافی نت اساتید : این قسمت جهت استفاده اساتید محترم از اینترنت آماده ارائه خدمات می باشد.
سالن های مطالعه دانشجویان و اساتید: که شامل سالنهای برادران و خواهران و سالن اساتید است و همه روزه از ساعت 8  صبح  لغایت 20  پذیرای مراجعین می باشند.
 

مدت امانت جهت دانشجویان یک هفته که درصورت عدم رزرو از طرف اعضاء دیگر قابل تمدید است

مدت امانت جهت اساتید دو هفته که درصورت عدم رزرو از طرف اعضاء دیگر قابل تمدید است

تعداد کتب امانتی جهت اساتید و دانشجویان به شرح زیر میباشد:

دانشجویان کارشناسی 2جلد در هربار مراجعه

دانشجویان کارشناسی ارشد 4جلد در هربار مراجعه

اساتید  4جلد در هربار مراجعه

همکاران 3جلد در هر بار مراجعه

(موارد بالا در صورت در اختیار نداشتن کتاب)

 

بخش مخزن

در این قسمت کلیه خدمات مربوط به آماده سازی و فهرست نویسی کتب جهت استفاده مراجعین انجام میگردد.خدماتی از قبیل مهمور نمودن ،ثبت دفتری و ثبت سیستمی و نیز آماده سازی بر چسب های مورد نیاز کتاب جهت شلف و مرتب شدن در قفسه ها و امانت ساده تر و راحت تر این قسمت شامل کلیه منابع فارسی و لاتین- پروژه ها و پایان نامه های کارشناسی و ارشد می باشد .

 

بخش کتابخانه نشریات:

این بخش شامل نشریات فارسی و لاتین متناسب با رشته های دانشگاهی است که برخی اشتراکی و برخی نیز اهدایی می باشند. این بخش در ساختمان جدید مسجد طراحی و هماهنگی های لازم جهت استفاده اساتید و دانشجویان از سایت های معتبر و پایگاههای اطلاعاتی مهم از جمله MagiranوNormagsو سایت I.S.Cبا بیش از 878 نشریه علمی پژوهشی و ترویجی فارسی و 302 نشریه علمی لاتین و 143 نشریه علمی عربی را انجام داده است.

 

بخش کتابخانه تخصصی اهل بیت

این کتابخانه تخصصی که در آذرماه 1392 توسط دکتر میرزاده افتتاح گردید شامل منابع فارسی و عربی مرجع در زمینه اهل بیت می باشد. در این بخش کتابهای تخصصی دینی و مذهبی که پیرامون موضوعات اهل بیت کار شده جمع آوری شده که تعداد آن بالغ بر 5 هزار جلد می باشد.این کتابخانه همه روزه به استثنای روزهای تعطیل جهت مراجعین عزیز باز می باشد.

در این کتابخانه از سایت کتابخانه و مرکز تحقیقات و نشر معارف اهل بیت اصفهان  که بالغ بر 25 هزار جلد کتاب و مقاله در زمینه خاص اهل بیت می باشد نیز مراجعین می توانند استفاده نمایند

 

کتابخانه تخصصی پزشکی  

در این بخش که شامل بیش از 7 هزار جلد کتاب فارسی و لاتین در زمینه پرستاری و پزشکی می باشد همه روزه همزمان با ساعات کار کتابخانه دانشگاه جوابگوی دانشجویان عزیز می باشد.

 

کافی نت اساتید

جهت تسهیل در امور علمی و تحقیقاتی  ،آموزشی ، و شخصی اساتید تعداد 8 دستگاه در فضایی جداگانه طراحی شده است.

 

سالن های مطالعه

که شامل سالن های برادران و خواهران می باشد و همه روزه از ساعت 8 صبح تا 8 شب به روی دانشجویان عزیز باز می باشد. همچنین سالن های مطالعه جهت خواهران و برادران  در ساختمان جدید مسجد نیز طراحی شد که در مجموع حدود 1000نفر ظرفیت دارند .

بخش مرجع

این بخش که شامل کلیه کتابهای مرجع مورد نیاز گروههای مختلف وهمچنین کتب مرجع عمومی می باشد که در ساختمان جدید مسجد دانشگاه در طبقه 2 طراحی شده که مراجعین می توانند به صورت سیستم باز هر کتاب مرجع مورد نیاز را برداشته و مورد استفاده قرار دهند.ساعات کار نیز هماهنگ با ساعات کار کتابخانه دانشگاه میباشد

 

نحوه عضویت

کتابخانه دانشگاه در حال حاضر نزدیک به 9000 عضو دارد که از این تعداد بیش از 3600 نفر فعال می باشند و از خدمات کتابخانه استفاده می نمایند.

1- ارائه عکس 4*3 اسکن شده

2- ارائه  تاییدیه انتخاب واحد ترم جاری

3- تکمیل فرم عضویت می باشد.    

کتابخانه دانشگاه در حال حاضر دارای 7نفر پرسنل 1نفرخدماتی 3نفر دانشجوی کارساعتی میباشد.

 

 

جناب آقای بخشی  مسئوول کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می باشند .